Fizjoterapia na szpilkach

Porozmawiajmy kobieco o fizjoterapii

16 grudnia 2022

Każdy ma hemoroidy!

Bardzo często odwiedzają mnie Pacjentki, których problemem są hemoroidy. Mówią „mam hemoroidy, albo po porodzie mam hemoroidy”. Zacznijmy od tego, że każdy z nas ma hemoroidy, ponieważ są to naczynia żylne zlokalizowane w okolicy kanału odbytu. Nazwijmy je poduszeczkami wypełnionymi krwią. Hemoroidy są bardzo ważne z punktu widzenia uszczelniania odbytu. To między innymi dzięki nim trzymamy stolec i gazy. Czyli razem z mięśniami zapewniają kontynencję.

źródło grafiki: https://podyplomie.pl/chirurgia/30625,hemoroidy

To co może Cię martwić to rozwijająca się choroba hemoroidalna. Istnieje 4 stopniowa skala zaawansowania choroby hemoroidalnej. Mówi nam ona tyle, że hemoroidy znajdują się w środku lub na zewnątrz. Czy chowają się same czy są na tyle wystające, że trzeba je odprowadzać ręcznie.

Same guzki hemoroidalne są bardzo często mylone z fałdami skóry, która została po odejściu krwi. Taki nadmiar rozciągniętej skóry wokół odbytu nazywamy fałdami anodermalnymi. Fałdy anodermalne są uciążliwe, ponieważ jest z nimi dość trudno utrzymać prawidłową higienę. Podcieranie się po oddaniu stolca jest utrudnione i możesz mieć wrażenie brudzenia bielizny, ponieważ na fałdach mogły zostać resztki stolca. Dlatego najlepiej po wypróżnieniu podmywać się, a nie na siłę podcierać papierem WC.

Objawy, które może dawać choroba hemoroidalna to:

– odczucie niepełnego oddania stolca

– swędzenie odbytu , świąd

– wypadanie guzków hemoroidalnych

– krwawienie przy oddawaniu stolca – jasna krew na papierze WC mówi o hemoroidach, ale jeśli widzisz krew w stolcu, to zawsze będzie objaw, który musi zostać skonsultowany z lekarzem proktologiem!

– brudzenie bielizny – resztki stolca na fałdach anodermalnych

– wrażenie wilgotnego odbytu

– ból pojawia się przy bardzo zaawansowanej chorobie hemoroidalnej – przeważnie już IV stopnia

Jednoznaczna przyczyna występowania choroby hemoroidalnej nie jest znana, ale na pewno mamy wpływ na niektóre czynniki predysponujące.

– zaparcia – czyli wypróżnienie poniżej 3 stolców tygodniowo , stolec jest twardy , trudny do wydalenia

– parcie na toalecie – oddawanie stolca na siłę, z wykorzystaniem tłoczni brzusznej, zwiększenie ciśnienia i wpychanie krwi żylnej w dół

– siedzący tryb życia również ma wpływ, ponieważ krew żylna ma gorszy powrót i gromadzi się w dole

– duży wysiłek fizyczny z wykorzystaniem tłoczni brzusznej – ciężary bez umiejętności aktywacji dna miednicy

– ciąża – zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej i miednicy

– nieprawidłowa praca mięśni zwieraczy odbytu np. wzmożone napięcie mięśniowe

– trefny czyli słaby kolagen tworzący włókna odpowiadające za mocowanie splotów hemoroidalnych

Leczenie choroby hemoroidalnej w I i II stopniu powinno być zachowawcze – czyli nieinwazyjne. Najważniejsze żeby wyeliminować bezpośrednią przyczynę powstawania guzków.

– zwróć uwagę na dietę – to co jesz, kształtuje Twoje masy kałowe – twardy stolec będzie trudniej wydalić bez parcia. Wprowadź dietę bogato resztkową, więcej błonnika.

– zwiększ ilość przyjmowanych płynów – mało wody = twardy stolec

– popraw swoją pozycję toaletową – stosuj stołeczek pod nogi, aby wpłynąć na napięcie mięśni dna miednicy i zminimalizować parcie

– oceń napięcie mięśni dna miednicy wokół odbytu. Zrobi to proktolog lub fizjoterapeuta uroginekologiczny. Terapia rozluźniająca polega na pracy manualnej fizjoterapeuty, twoich ćwiczeniach i stosowaniu dilatorów – czyli rozszerzaczy doodbytniczych

– terapia manualna u fizjoterapeuty, poprawiająca drenaż w Twoim ciele – czyli ogólnie mówiąc – przepływ krwi

– zmodyfikuj aktywność fizyczną -zwróć uwagę na prawidłową technikę, oddech, pozycje wyjściowe, aktywację mięśni dna miednicy

– jeśli masz pracę siedzącą – postaraj się wprowadzić więcej rekreacyjnego ruchu

– stosuj pozycje odwrócone np. kolankowo-łokciowa, świeca, leżenie na plecach z poduszką pod kością krzyżową. Dzięki temu odwracasz działanie grawitacji.

– pomocna okazuje się również farmakoterapia – leki poprawiające krążenie krwi w guzkach, czopki, maści czy kremy

Przykład pozycji odwróconej w leżeniu tyłem na piłce.

Operacyjnym leczeniem choroby hemoroidalnej zajmuje się chirurg proktolog. Natomiast należy dokładnie ocenić stan pacjenta i jego kwalifikację do zabiegu. Tak jak pisałam na początku – hemoroidy odpowiadają za szczelność odbytu – jeśli je usuwamy, ta szczelność maleje i w konsekwencji może (ale nie musi) prowadzić do nietrzymania stolca i gazów.

Działaj, szukaj pomocy a przede wszystkim dobrej diagnostyki!

Pamiętaj, że moje treści są dostępne również w formie podcastu zarówno na Spotify jak i YouTube.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *