Fizjoterapia na szpilkach

Porozmawiajmy kobieco o fizjoterapii

17 stycznia 2022

Zespół miesiąca miodowego.

Zespół miesiąca miodowego to zbiór objawów określających przewlekłe zapalenie układu moczowego. Nazwa wywodzi się od okresu charakteryzującego się zwiększoną aktywnością seksualną, ponieważ to między innym stosunek płciowy prowadzi do zakażenia.

Dolegliwości przeważnie pojawiają się u kobiet. Głównym winowajcą jest niestety nasza anatomia. Cewka moczowa znajduje się w bardzo bliskiej odległości od odbytu i krocza – łatwo tu o przeniesienie bakterii. Do zakażenia dochodzi najczęściej, kiedy bakterie Escherichia coli dostaną się z okolicy odbytu do przedsionka pochwy, a później do cewki moczowej. Ruch penetracyjny, który pojawia się w trakcie seksu, „wtłacza” bakterie w głąb cewki, a kolejno do pęcherza moczowego.

Bliskość cewki moczowej i odbytu.

Objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu zespołu miesiąca miodowego to:

ból przy oddawaniu moczu

odczucie parcia na mocz po stosunku

niewielka ilość moczu w jednej porcji

odczucie pieczenia w okolicy cewki moczowej (szczególnie po współżyciu)

Oczywiście, ktoś mógłby powiedzieć, że objawy są takie same jak przy klasycznym zapaleniu układu moczowego, ale tutaj powinnaś zaobserwować czy objawy zaostrzają się po stosunku seksualnym.

Możesz wprowadzić pewne działania profilaktyczne, które zmniejszą ryzyko ponownego zakażenia:

pij odpowiednią ilość płynów

podmywaj okolicę krocza i odbytu przed i po współżyciu

podcieraj się zawsze od przodu to tyłu – czyli od cewki moczowej do odbytu. Jeżeli robisz to odwrotnie, to zwiększasz ryzyko przeniesienia bakterii z odbytu do cewki.

oddawaj mocz regularnie, staraj się nie przetrzymywać na siłę moczu w pęcherzu

oddawaj mocz bezpośrednio po współżyciu – strumień moczu ma szansę wypłukać bakterie z cewki moczowej

Leczenie zespołu miesiąca miodowego oczywiście może polegać na antybiotykoterapii wzbogaconej o probiotykoterapię, ale warto również wspomnieć o fizjoterapii uroginekologicznej. Fizjoterapeuta przeanalizuje Twoje nawyki w trakcie oddawania stolca i moczu. Zleci wykonanie dzienniczka mikcji ukazującego dokładną mikcję. W trakcie badania przezpochwowego oceni ustawienie pęcherza moczowego i cewki moczowej. Oraz dokładnie wyjaśni jak sama w domu możesz wymasowywać swoją cewkę moczową, aby zapobiegać infekcji.

Naprawdę warto!

Komentarze: 2

  1. Bardzo ciekawie ujęty temat. Cieszę się że mogłam poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Podejrzewam że nie raz mogłam to przechodzić i nawet o tym nie wiedziałam. Pozdrawiam!

    • Dziękuję za komentarz i cieszę się, że temat się trochę rozjaśnił. Zapraszam do obserwacji bloga i zapoznania się z innymi artykułami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *